Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Izolační vlastnosti oken

Podle izolačních vlastností se snadno poznají vhodná okna a jejich kvalita, proto je potřeba jim věnovat pozornost. Dobré izolační vlastnosti zajišťují, že teplo nebude unikat z budovy, ale zůstane uvnitř. Také mají vliv na zamezení srážení vody na skle - rosení. Okna s vhodnými izolačními vlastnostmi také propustí více slunečního světla, jsou odolnější vůči hluku, zatékání, větru i dešti.

Co znamená Uw?

Značku Uw patří k hodnotě součinitel prostupu tepla. Jedná se o hlavní ukazatel izolačních vlastností. Tato hodnota udává, kolik tepla celé okno propustí. Platí tak úměra, že čím je hodnota nižší, tím okno propustí méně tepla a má tak lepší izolační vlastnosti. Maximální hodnota Uw byl měla být 1,1 W/m2K.

Pozor na Ug

Někteří prodejci místo hodnoty součinitele prostupu okna pro celé okno, tedy Uw, uvádějí hodnotu Ug, která se týká pouze prostupnosti tepla skla, teplo ovšem uniká také rámy, které mají horší izolační vlastnosti v porovnání se zasklením. Hodnota Ug je tak vždy nižší než Uw, což se často využívá jako reklamní trik.

Dvojsklo nebo trojsklo?

Na současném trhu jsou dispozici izolační dvojskla a trojskla a není ani problém narazit na čtyřskla. Je tak velmi obtížné si vybrat a zvolit správně. Izolační dvojskla propouštějí do místnosti více světla, protože mají menší množství skel. tepelné zisky jsou vyšší a do interiéru proniká více tepla zvenku.

Oproti tomu trojskla mají větší množství skel, což způsobuje, že mají menší hodnotu součinitele Uw a propustí tak méně tepla ven z místnosti. Rozdíly jsou zřejmé a projevují se i na ceně. Dvojsklo - 4 000 Kč/m2, trojsklo - 5 300Kč/m2.

Nezapomínejte na rám

Dalšími parametry, které vypovídají o izolačních vlastnostech je hloubka zapuštění skla do rámu a materiál distančního rámečku mezi skly. Okna s více zapuštěným sklem do rámu okna mají menší riziko výskytu kondenzace vodní páry na styku skla a rámu.

Při výběru vhodného rámu se nedoporučuje dát na počet komor rámu, ale na konstrukci rámu. Konstrukce rámu je se obtížně posuzuje, je tak dobré využít při výběru rady odborníků, kteří se vám zároveň poradí i s ostatními parametry.

Další izolační vlastnosti

  • prostup tepla rámy okna
  • teploty na povrchu okna
  • těsnění funkční spáry
  • odolnost proti zatékání
přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.