Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak odstranit vlhkost ve zdivu?

Vlhkost ve zdivu je nepříjemným jevem u mnoha nemovitostí. Pokud je zdivo u vaší stavby vlhké, je nutné tuto situaci co nejdříve řešit, neboť vlhkost snižuje životnost stavby a navíc bydlení ve vlhkých prostorech může ohrožovat vaše zdraví.

Určení příčiny vlhkosti

Příčin poruchy bývá hned několik - chybějící, porušená nebo nekvalitně provedená izolace, chybný návrh či provedení, stáří, přirozená navlhavost materiálu apod. Za vznikem vlhkosti zdiva může stát i tlaková voda, vysoká hladina spodní vody či různé chemické reakce. S vlhkým zdivem se nejčastěji potýkají majitelé starších domů s porušenou nebo chybějící hydroizolací.

Než se začnou na nemovitosti provádět sanační práce, je nutné určit příčinu vlhnutí zdiva a na základě toho zvolit odpovídající řešení.

Možnosti odstranění vlhkosti zdiva

Vzlínající vlhkost často není možné řešit jinak než provedením celkové hydroizolace, která dokáže vytvořit nepropustnou bariéru vlhkosti. Jedná se však o výrazný stavební zásah. Možností k odstranění vlhkosti je však více.

Vysoušení otevřeným příkopem

Mezi nejčastěji používané metody patří stavební úpravy, které vedou k odstranění vlhkosti. V tomto případě je potřeba odvodnit základy stavby zvenčí, kde se po obvodu zdi vykope odvětrávací šachta pro rychlejší odtok vody,do které je vložena drenáž zasypaná vodopropustným štěrkem.

Izolace vnější vzduchovou dutinou

Pokud jsou podmínky stísněné, je možné použít izolaci vnější vzduchovou dutinou, kde je začátek stejný jako u předchozí možnosti. Tedy vykope se příkop k základům domu, poté se však postaví opěrná zeď blíže domu. Vzduchová dutina mezi starou a novou stěnou by měla být kolem 100 - 300 mm. Dole se spojí se základy, aby vznikl vybetonovaný prostor bez možnosti přístupu vody, a ze shora se zakryje dlažbou, nebo jiným krycím materiálem.

Izolace vnitřní vzduchovou dutinou

V případě, že nechcete kopat kolem domu, pak je pro váš dům vhodná izolace vnitřní vzduchovou dutinou, která spočívá ve vytvoření nové stěny ve sklepě a to tak, aby mezi oběma zdmi vznikla vzduchová dutina. Nová stěna se postaví alespoň 20 mm od staré, kde je důležité nezapomenout na spodní odtokový kanálek.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.