Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak udržovat dřevěná okna?

Dřevo je tradičním materiálem, ze kterého se vyrábí okna. Jelikož se jedná o přírodní materiál, počítejte s tím, že je oproti jiným materiálů dražší a exkluzivnější. Dřevěná okna patří v současnosti ke kvalitním oknům s výborným konstrukčním řešením. Mohou vám sloužit (takřka) věčně, pokud mají dobrou údržbu. Pravidelnou a správnou péčí prodloužíte dřevěným oknům život a zároveň předejdete jejich nákladné opravě.

Údržba dřevěných oken

Kvalita dřevěných oken závisí z velké části na povrchové úpravě. Je důležité, aby dřevěná okna byla vícevrstvá a technologicky správně provedená. Pokud mají dřevěná okna kvalitní povrchovou úpravu, není třebas mít strach z jejich údržby. Výrobce dřevěných oken by měl zákazníkovi vždy poskytnou návod jak při údržbě postupovat.

A co se pod pojmem údržba oken ukrývá? V podstatě se jedná o pravidelnou kontrolu při každém celkovém mytí oken. Kontroluje se stav laku, zda se někde na oknech nevyskytují viditelné počátky poruch, apod. I když si pořídíte do vašeho interiéru i to nejkvalitnější dřevo, nevyhnete se pravidelné údržbě

Rámy oken a kování

S mytím a ošetřením postupujeme nejlépe od kování. Poté pokračujeme na okenní těsnění, přejdeme na rámy, které ošetříme prostředkem na lazuru. Teprve pak přistupujeme k omytí okenních tabulí.

V případě ošetření rámů dřevěných oken je důležité začít včas. Pozornost věnujte především venkovní straně rámů, která dostává především v zimních měsících opravdu zabrat. Vnější rámy proto ošetřujeme zhruba dvakrát ročně. Samotnou údržbu dřevěných rámů provádějte slabým roztokem saponátu a vlhkým hadříkem. Po vysušení je dobré ošetřit rámy balzámem speciálně určeným na dřevo a dřevěné povrchy.

Vhodný typ balzámu je určen vždy v závislosti na typu laku rámu. Interiérovou stranu rámů stačí ošetřit balzámem každé dva roky. Díky speciálním roztokům a balzámům na dřevo se všechny póry i mikroskopické trhliny v dřevu uzavřou, čímž se výrazně prodlouží životnost oken. Balzám vytvoří na povrchu rámu hedvábný film, který je možné následně přelakovat. Někteří výrobci jej dnes nabízí jako součást svých služeb. Kromě toho je možné tyto roztoky zakoupit ve specializovaných obchodech.

Okenní tabule

Okenní tabule nepotřebují nijak výraznou péči. Postačí je umýt, zpravidla dvakrát až třikrát ročně, a vystačíte si s čistou vlažnou vodou, hadrem a běžně dostupnými čistidly.

Prostředky

Ideálním pomocníkem k péči o dřevěná okna je speciální balíček, tzv. udržovací sada pro dřevěná okna. Ta obsahuje vše potřebné od houbičky až po speciální čistící a renovační emulze. Dřevěná okna niky nečistěte na sucho a rozhodně nepoužívejte agresivní látky, rozpouštědla či abrasivní prostředky. Vyvarujte se také mechanickému čištění, které by mohlo způsobit poškrábání povrchové úpravy.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.