Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak zabránit rosení oken?

Stékající kapičky na oknech, plísně v rámech oken, vlhký vzduch v domácnosti, za to vše může špatné větrání. Zvláště pak u novostaveb nebo straších domech, kde byla umístěná nový dokonale těsnící okna.

Proč dochází k rosení oken?

K rosení oken dochází nejčastěji z důvodu vysoké vlhkosti v domácnosti. Vzduch je plně nasycen vodními parami a teplota se náhle sníží. Základním předpokladem je se snažit, aby nedocházelo k kondenzaci.

Obecně platí, že čím je vyšší teplota vzduchu, tím více vlhkosti ve v něm bude držet. Takový problém nastává nejčastěji v zimně, kdy se logicky více topí a vzduch je tak nasycený vlhkostí. Důležité tak je, aby se vpustil chladný vzduch, který teplotu sníží.

Víte, že...

Spousta lidí si neuvědomuje, jak pouze svou přítomností a činnostmi sami zvyšují vlhkosti v místnosti. Nejvíce kritická je samozřejmě kuchyň, kde se pravidelně vaří a myje nádobí, déle pak zimní zahrada s květinami, koupelny a místnosti, které slouží k sušení prádla.

Odborníci tvrdí, že každý průměrný člověk vypustí do ovzduší přibližně 3 litry vody za den. To znamená, že čtyřčlenná rodina vypustí až 12 litrů vody do ovzduší ve své domácnosti. Kdo nevětrá, zcela jistě dočká sražené vody, která se projeví na rosení skla, začne ničit okenní rámy, především i dřevěných oken.

Vlhkost také napadá zeď pod oknem a ve velké koncentraci ohrozí i podlahu pod oknem. Poté se začnou objevovat plísně. Ty jsou nejen odporné na pohled, ale hlavně jsou zdraví škodlivé.

Jak správně větrat?

K výměně vzduchu v místnosti nejlépe dochází pokud se 3 – 5 krát za den. Intenzita se odvíjí podle času stráveného doma. Dalším možným řešením je okno otevřít dokořán na zhruba 5 minut. Za tu dobu se vymění vzduch, ale zároveň nestačí vychladnout stěny.

To je důležité především z důvodu, že po zavření okna se vzduch ohřívá nejen z radiátorů, ale také ze stěn. Není tak potřeba více topit. Rosení oken může také zmírnit, když se celková teplota v místnosti zvedne o 1 stupeň až 2. Teplo se musí dostat k oknu, aniž by mu něco překáželo.

Květiny, záclony a žaluzie

Všechno to jsou užitečné věci, ale někdy mohou být právě ony příčinou rosení oken. Okno se hůř izoluje právě v případě, že mu stojí něco v cestě. Vzhledem k tomu, že teplota venkovní nejde ovlivňovat. Je možné si pomoci zevnitř.

  • žaluzie – během chladných nocí je dobré nechat je vytažené, žaluzie pak přestanou bránit teplu, aby se dostalo až ke sklu
  • záclony a závěsy – platí stejné pravidlo, jako pro žaluzie
  • parapety – hluboké parapety mohou přesahovat přes radiátor a bránit tak teplému vzduchu, aby se dostal ke sklu
  • květiny – jsou další překážkou, která brání tepelnému vzduchu

Výměna skla za izolační dvojsklo

Dalším jednoduchým a velmi účinným řešením je výměna skla. Původní klasické sklo se vymění za izolační dvojsklo. Mezi skly je totiž umístěná folie proti rosení. Takové skla nepropouští chlad z venkovní strany skla do interiéru. Díky tomu se zabrání rosení skel.

Vlhkost v číslech

Pro lepší představu uvedeme konkrétní příklad. Pokud je v domácnosti 21 °C a vlhkost vzduchu je 50 %, pak je potřeba, aby všechny předměty v místnosti měly minimální povrchovou teplotu 10,18 °C. Pokud je teplota jednoho předmětu nižší (okenní tabule), pak vzniká kondenzát, tedy rosení.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.