Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak zateplit fasádu?

Zateplení fasády s sebou přináší celou řadu výhod. Nejdůležitějším a zásadním přínosem je znatelná úspora energií, které jsou spojené s vytápěním prostor, ale také jejich klimatizováním. Vhodně zvoleným a kvalitně provedeným zateplením lze dosáhnout až 30% úspory.

Možnost výběru

Na zateplení fasády se nejčastěji využívají dva zateplovací systémy, a to kontaktní fasáda nebo provětrávaná fasáda. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody a každý využívá jiné materiály a hodí se k různým typům budov.

Výběr materiálu a projekt

Klíčovým kritériem při zateplování fasády je správně zvolená šířka a druh izolantu. Doporučuje se s výběrem materiálu i jeho tloušťky navštívit odborníka, jelikož každý materiál vyžaduje jiné hodnoty, které musí být splněny. Většinou to bývá projektant, jehož služby lze využít samostatně nebo jako jednu ze služeb odborné firmy, která pak provede i následné zateplení.

Kontaktní fasáda

Kontaktní fasáda je nejpoužívanější způsob zateplení fasády. Hlavním důvodem je snazší a rychlejší provedení samotné izolace. Využívá se u novostaveb i při rekonstrukci. Jedná se o připevnění izolantu napevno a přímo ke stávající fasádě.

Nejčastěji bývá využíván jako izolant polystyren nebo minerální vata.

  • Pěnový polystyren je více cenově dostupný, vyznačuje se snadnou aplikací a následnou dobrou opracovatelností. Jeho nevýhodou je menší požární odolnost. Nejvíce se používá EPS 70 F a EPS 100 F
  • Oproti tomu minerální vata má požární odolnost vyšší, ovšem má vyšší pořizovací cenu a její aplikace je problematičtější, která je spojená s vyšší hmotností a nasákavostí. Nejprodávanější je Isover TF a Nobasil FKD.

Postup

Než se začne zateplovat je nutné, aby fasáda byla suchá a měla pevný základ. To znamená zbavená veškerých nečistot a uvolněných částí fasády. Musí být odstraněny veškeré doplňky v podobě větracích mřížek, hromosvodu atd. Následně se provede penetrace povrchu fasády pro lepší přilnutí izolantu. Pak již následuje montáž samotného zateplovacího systému.

  • pevné izolační desky se lepí na obvodovou stěnu
  • mechanicky se ukotví
  • omítnou se tenkovrstvou probarvenou omítkou

Provětrávaná fasáda

Provětrávané fasády se více hodí do oblasti moderní architektury, stále více se využívají u administrativních budov, ale pomalu pronikají do bytové výstavby a rekonstrukcí. Výhodou provětrávané fasády je absence mokrých procesů, díky čemuž je výstavba značně urychlená. Izolace se připevňují bez lepení jen mechanicky, což umožňuje ji provádět v zimním období.

Postup

U zateplování provětrávanou fasádou se jedná o vkládání izolantu do připravených roštů. Rošt je předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, které umožňuje proudění vzduchu a tím zabraňuje vlhnutí stěn. Skládá se z několika částí:

  • nosný rošt
  • vzduchová odvětrávaná mezera
  • samotný izolant
  • obložení - využívají se OSB desky nebo různé fasádní desky (betonové, keramické, kovové)

Jako izolační materiál se používá minerální vata, která je ve tvaru desek. Jedná se o materiál, který má skvělé tepelné izolační a akustické parametry s vysokou požární odolností. Nejčastěji se využívají Isover Uni, Rockwool Airrock LD.

Rady a zkušenosti odborníka

Zateplovat fasádu svépomocí se rozhodně nedoporučuje, jelikož je s tím spojena celá řada velkých rizik. Zateplení je náročné a důležitou roli sehrávají i detaily, které se ve výsledku jeví jako klíčové. Proto je nejlepším řešením využít zkušeností a znalostí odborné firmy, která za konečný výsledek ručí.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.