Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak zateplit podkroví?

Podkroví se stalo pro bydlení velmi atraktivním a tak se začalo v hojné míře rekonstruovat nebo dokonce zařazovat do plánů novostaveb. Z hlediska energií a nároků na technické provedení se ovšem jedná o rizikovou část stavby. Poradíme vám, jak ho správně zateplit.

Pozor na přehřívání

Podkroví je z převážně většiny tvořeno střechou, což je velká plocha, kterou proniká teplo do interiéru. Důležitá je tak samozřejmě tepelná izolace, ale pouze ta nestačí. Podkroví je potřeba ochránit také proti přehřívání. Projekt musí být navržen tak, aby tepelná izolace zvládla obojí.

Izolace je základ úspěšného bydlení

Energetické fungování podkroví se odvíjí od výběru vhodné izolace střešní části. Nejprve je nutné zvolit způsob jejího uložení. Nabízí se možnost izolovat prostor mezi krokvemi nebo se izolační prvky kladnou nad krokve.

Mezikrokevní izolace

Mezikrokevní izolace se umisťuje do prostoru mez pojistnou hydroizolací, krokvemi a parotěsnou zábranou. V případě umístění izolačních prvků mezi krokve se nejčastěji používá minerální vata. Pro zastánce ekologických materiálů je možné využít izolace z konopí nebo foukanou celulózovou izolaci, které mají výborné izolační vlastnosti.

Pozor na tepelné mosty

U mezikrokevní izolace hrozí vznik tepelných mostů, protože se jedná o dva materiále s rozlišnými izolačními vlastnostmi. Zabránit se tomu dá přiložením prken pod krokevní trámy nebo se aplikuje dvojitá vrstva izolace. To znamená, že se izolace umístí mezi krokve a ještě pod trámy.

Výhodou takového uspořádání je možnost ještě s izolací podlahy dosáhnou vzduchotěšné obálky. Dále také nízké náklady a jednoduchá aplikace. Naopak nevýhodou je zmenšení podstřeší. Vhodné je tak mezikrokevní izolaci kombinovat s nadkrokevní izolací.

Nadkrokevní izolace

Jedná se o náročnější realizaci. Nadkrokevní izolace je tzv. jednoplášťová střecha. To znamená, že se na volné krokve umístí izolační vrstva tvořená izolačními šablony, nejčastěji z polystyrenu, na který se pa kladou tašky. Tato metoda eliminuje vznik tepelných mostů i problém s vlhnutím dřevěných trámů. Nadkrokevní způsob izolace nechá vyniknout konstrukci krovu v interiéru.

Klíčová je parozábrana

Když už se pustíte do zateplení podkroví, nezapomeňte na parozábranu. Ta je tvořena fólií, která se klade pod tepelnou izolaci ze strany interiéru a brání tak pronikání přirozené vlhkosti z obytného prostoru do konstrukce krovu. Parozábrana musí být dokonale těsná, aby nedošlo k vážnému poničení konstrukce.

Při aplikaci parozábrany se dejte pozor na:

  • špatný výběr parozábrany
  • poničení nebo porušení vruty
  • nedostatečným spojením pásů fólie
  • netěsné spojení s vedením (voda, kanalizace, elektrické kabely)
  • nedokonalé napojení na přiléhající stavební konstrukce (okna a dveře)

Blower-door test

Blower-door test je detekční metoda, které slouží k odhalování vzduchotěsnosti obálky budovy a díky tomu také k zjištění energetické náročnosti domu. Tento test detailně vyhledává netěsnosti, skryté defekty. Nejčastěji se používá právě k lokalizaci netěsnosti podkrovních bytů, roubenek nebo pasivních domů.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.