Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Jak zateplit starý dům?

Stoupající ceny za energie, vznik plísní, úniky tepla nebo také nevzhledná fasáda. To všechno jsou důvody, proč lidé zateplují svůj starý dům. Pokud o tom také uvažujete, je potřeba vědět, že je to úplně jiné než u novostavby. Připravili jsme pro vás jednotlivé části, které je potřeba během zateplování vyřešit.

Starý domek z cihel

Staré domky, které mají cihlové, nebo kamenné zdivo, mají často problémy s vysokými náklady na vytápění, vznikem plísní i nadměrnou vlhkostí. Aby se dosáhlo snížení plateb za topení je důležité provést zateplení fasády s vhodnou izolací.

Cihla, kámen a škvárobeton

Tyto materiály se na stavbu zdiva dříve používaly zcela běžně. Jejich největší nevýhodu je, že mají minimální tepelně izolační vlastnosti, což má za vinu vzlínající vlhkosti od základů, a to pak narušuje kvalitu bydlení. Je to sice paradox, ale výměnou oken za plastová se problém s vlhkostí jen zhorší. Dojde k utěsnění domu a pokud není zateplený, tak začnou vznikat plísně.

Dalším problémem je, že tyto materiály mají velmi dobrou akumulační schopnost a dokáží tak rychle pojmout teplý i studený vzduch ze svého okolí. Zdivo pak do sebe akumuluje v zimních období chlad a v létě zase horký vzduch a přenáší to do místnosti.

Opatření proti vlhkosti

Ve většině starých domů je vlhkost. Prvním krokem tak musí být odvlhčení a hydroizolace. Odvlhčení je nutné, protože pouze na vysušenou stavbu je možné aplikovat kontaktní zateplení. Ačkoliv bude vlhkost odstraněna, odborníci doporučují volit takovou izolaci, která dobře propouští vodní páry.

Jaký druh izolace zvolit?

Jak zateplit starý dům a přitom zajistit propouštění vodní páry, je několik. Důležité je zmínit, že některé stavební materiály určitou vlhkost potřebují, aby nepopraskaly, tomu je potřeba při výběru přihlížet. Obecně se nedoporučuje polystyren. Vybírat můžete z:

  • izolace dřevovláknitých desek
  • foukané drcené celulózy
  • minerální vlny

V případě ponechání určitého množství vlhkosti ve zdivu je ideální začlenit zateplení do provětrávané fasády. Do té se pak vkládá měkká vláknitá izolace. Vhodné jsou minerální vlny, konopné desky nebo drcená celulóza.

Jak tlustou izolaci?

Odborníci na zateplování doporučují na cihlovou zeď, která je obvykle široká 30 - 45 cm, zvolit tloušťku izolantu alespoň 16 cm u běžného fasádního polystyrenu. Tato tloušťka zaručí úspory energie potřebné na vytápění, dojde ke zlepšení tepelné pohody a zabrání se kondenzaci vody a tvorbě plísní na vnitřních zdech domu.

Pokud ovšem chcete jen vyhovět českým normám, tak nejnižší hranice je 8 - 10 cm minerální vaty nebo polystyrenu. Upozorňujeme, že cenový rozdíl mezi použitím tloušťky 8 a 16 je nepatrná, ovšem efekt zateplení je dost znatelný.

Zaplete starý dům kompletně

Stejně jako u panelových domů, je dobré i u starých rodinných domů zateplit ho kompletně. Je důležité pamatovat na sokl, základy stavby, ale také na interiér domu. je také dobré zateplit střechu a podlahy. Zvláště střechou uniká velké množství tepla do okolí.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.