Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Plastová nebo dřevěná okna?

Máte ve svém rodinném domě nebo bytě ještě stará okna, kterými uniká zbytečně teplo? Pak je čas na výměnu. Pokud si však nevíte rady, zda vybrat plastová, nebo dřevěná okna, pak čtěte dále. Zde se dočtete výhody plastových i dřevěných oken a jak vybrat ideální materiál oken pro váš dům či byt.

Jistě už jste někdy slyšeli, že okny může unikat poměrně velké množství tepla během chladnějších měsíců (cca až 25 % celkových tepelných ztrát), čímž se samozřejmě zvyšují také náklady za energie. V případě, že uvažujete nad jejich výměnou, je třeba zvážit, jaký materiál zvolíte.

Jak vybrat okna?

Než se začne volit mezi různými materiály, je důležité vědět, jak vybrat správné okno obecně. Jaké parametry se mají sledovat. Mezi základní parametry patří:

 • typ stavby - vždy by měla stavba odpovídat co nejvíce nějakému typu, jako je novostavba nebo rekonstruovaný dům
 • tepelná ochrana - to z důvodu úspory energie
 • vzhled okna - vždy by měla okna ladit s celkovým designem stavby
 • ochrana proti hluku - jaký je zvukový útlum okna
 • způsob otevírání oken - je možné vybírat mezi celou řadou typů, celo-otevírací, posuvné, skládací, sklopné a pod.
 • možnosti větrání - ruční nebo trvalé větrání
 • doba záruky

Dřevěná okna

Dřevo je tradičním materiálem, ze kterého se vyrábí okna. Jelikož se jedná o přírodní materiál, počítejte s tím, že je oproti jiným materiálů dražší a exkluzivnější. Dřevěná okna patří v současnosti ke kvalitním oknům s výborným konstrukčním řešením.

Profil okna je slepen z několika vrstev dřeva, díky čemuž se zamezí případnému kroucení. Při výrobě dřevěných oken se nejčastěji používá ušlechtilé a správně ošetřené dřevo - konkrétně smrk, borovice, modřín, exotické meranti či malajský dub. Při výběru doporučujeme řídit se obecnou radou – čím tvrdší dřevo zvolíte, tím delší bude jeho životnost (smrk – nejměkčí, dub – nejtvrdší).

Přednosti dřevěných oken:

 • přírodní a ekologický materiál
 • estetický materiál s přirozenou variabilitou barev
 • delší životnost
 • snadná opravovatelnost
 • vynikající izolační vlastnosti
 • vysoká požární odolnost

Péče a údržba dřevěných oken

I když si pořídíte do vašeho interiéru i to nejkvalitnější dřevo, nevyhnete se pravidelné údržbě. Jednou za rok je nutné okna renovovat, tedy okna přetřít houbičkou, která je napuštěná lazurou. Dvakrát ročně je třeba ošetřit okna balzámem na dřevo a v budoucnosti je potřeba počítat i s přebroušením a dalším nátěrem.

Plastová okna

Plast patří k nejrozšířenějšímu materiálu při výběru oken a dveří. Plastová okna patří k oblíbeným kvůli řadě jejich vlastností – jsou barevně stálá, tepelně nepropustná a bývají považována za téměř nezničitelná. Další výhodou, proč dávají lidé přednost plastovým oknům před dřevěnými, je nižší cena. Rozdíl činí oproti nejlevnějším dřevěným oknům kolem 30-40 %. Uživatelé shledávají jako přednost v podstatě jejich bezúdržbovost.

Co se týče kvality, vývoj PVC a materiálů na jejich bázi byl zahájen již v 19. století, takže postupem času se stal plast osvědčeným a ověřeným materiálem. Kvalitní profily jsou zárukou dlouhé životnosti. I plastová okna mohou téměř „na doživotí", jak dokazují laboratoře i praxe. K výměně však lidé přistupují dříve kvůli estetickým důvodům.

Výhody plastových oken:

 • jednička v energetické účinnosti
 • velmi dobrý poměr cena/výkon
 • bezúdržbovost
 • dlouhá životnost (avšak kratší než u dřevěných oknech)
 • stálost barev a tepelná nepropustnost

Správný výběr materiálu

Než se pustíte do porovnání výhod a nevýhod plastových i dřevěných oken, je důležité vzít na zřetel, v jaké lokalitě se dům či byt nachází. Je třeba vzít na vědomí, zda je byt či dům vystaven častému dešti a větru, pak je vhodné zvolit plastová okna. Dřevěná okna jsou přece jen náchylnější na venkovní vlivy (např. vítr nesoucí prach a písek), neboť se rychleji obrousí jejich nátěr a poničí.

Správné osazení

Při výběru okna je nutné správné osazení okna do stavebního otvoru. Pokud okno není kvalitně osazeno, může docházet k různým netěsnostem. Proto doporučujeme obrátit se na naší firmu, která má s osazením oken z různých materiálů dostatečné zkušenosti.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál oken, je důležité vždy porovnat všechna pro a proti a vzít v potaz všechny okolnosti (např. jaká okna by se do domu či bytu více hodila).

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.