Zeptejte se...

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

Výměna oken

Okna jsou jedním ze stavebních prvků, který nejvíce ovlivňuje estetický charakter stavby, dále snižují nebo zvyšují kvalitu bydlení a případně i zvyšuje cenu daného objektu. Z toho vyplývá, že jsou na okna kladeny ty nejvyšší nároky a je tedy nutné je pečlivě vybírat a to na základě přesných informací.

Okna jsou nejčastěji měněna z důvodu mechanického opotřebení a dále z důvodu snížení tepelných ztrát objektu. Tyto ztráty jsou závislé na velikosti oken a poměru plochy okenních výplní s fasádou. Při velkých okenních plochách je možné výměnou dosáhnout úsporu až 50 % v bytových domech a 30-40 % u rodinných domků.

Výběr materiálu rámu

Před výměnou vašich oken je nutné nejprve vybrat vhodný materiál rámu. Dnešní trh nabízí celou škálu oken vyrobených z různých materiálů - např. plast, dřevo, hliník, dřevohliník apod. Každý materiál má své specifické vlastnosti i vzhled. Velice důležité je vybírat jak podle jejich funkce, tak i podle toho, zda se hodí k příslušnému typu budovy.

Plastová okna

Plast patří k nejrozšířenějšímu materiálu pro výrobu oken. Je mezi lidmi velice oblíbený hlavně kvůli jeho významným vlastnostem a poměrně nízké ceně. Splňují vysoké nároky na kvalitu i funkčnost a jsou k dostání v mnoha vzorech a barevných provedeních. Plastová okna mají skvělé izolační hodnoty, díky nim se výrazně sníží náklady za vytápění.

Jak vybrat plastová okna?

Při výběru plastových oken je důležité sledovat několik faktorů, které sehrávají důležitou roli v jejich funkčnosti a životnosti. Jedním z klíčových faktorů je typ těsnění. Kvalitní těsnění zajistí, aby teplo neunikalo a zároveň oknem nezatékalo. Klíčová je tak hodnota Uf , ta určuje míru prostupu tepla profilem okna. Čím menší hodnota, tím menší propustnost.

Další čemu by měla být věnována pozornost je sklo a jeho vlastnosti. Zde je důležitá hodnota Ug, ta udává prostup tepla sklem. Standardní hodnota je 1,1 u dvojskla, maximální hodnota je 1,2. U trojskla je to tak 0,5 - 07. 

Mezi další výhody patří:

 • dlouhá životnost
 • vysoká odolnost
 • bezúdržbovost

Dřevěná okna

Z pevného a houževnatého přírodního materiálu jsou vyrobena dřevěná okna. Jak už název napovídá, při jejich výrobě se používá dřevo, což je ekologický materiál, který na rozdíl od umělých materiálů nenarušuje životní prostředí. Dřevěná okna mají rovněž mnoho výhod. Oproti plastovým oknům mají vyšší životnost.

Dalšími výhodami jsou:

 • pevnost
 • odolnost
 • výborné izolační vlastnosti
 • snadná opravovatelnost

Hliníková okna

I když hliník patří k materiálům, který je zatím v České republice spíše opomíjen, jedná se o materiál, ze kterého se vyrábí elegantní a luxusní okna, která jsou moderní, kvalitní a nadčasová. Svým vzhledem dokážou zvýraznit dům a dodat mu nádech luxusu.

Hliníková okna mají rovněž mnoho skvělých vlastností, které jistě oceníte. Jsou lehká a zároveň velice pevná. Díky jejich povrchové úpravě dokážou být velice odolné proti poškození a různým vnějším vlivům.

Další přednosti hliníku:

 • statická odolnost a únosnost
 • štíhlé hliníkové profily
 • lehčí oproti jiným materiálům
 • možnost recyklace materiálu

Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, je nutné, aby byla okna dobře navržená a poctivě vyrobená. Díky tomu totiž budou plnit svoji funkci na 100 % a okna budou spolehlivě a dlouho sloužit bez ohledu na to, zdali byla vyrobena z plastu, dřeva nebo hliníku.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.