Špaletová okna

Špaletová okna jsou používaná již více než 100 let. Objevují se na budovách z období renesance a v dnešní době jsou nejčastěji k vidění u historických budov, památek, na zámcích nebo na moderních budovách, které chtějí získat určitý specifický styl.

Co jsou špaletová okna?

Špaletová okna jsou speciální typy oken, které jsou vyráběné z masivního dřeva. Nejčastěji bývají dvoukřídlá a nahoře mohou být doplněna nadsvětlíkem. Venkovní křídla špaletových oken se otevírají ven a vnitřní křídla se pak otevírají do místnosti.

To je základní rozdíl mezi špaletovými a kastlovými okny, kde se obě křídla otevírají do místnosti. Mezi vnějšími a vnitřními křídly špaletových oken je buď dřevěná kastle nebo je prostor „špaleta" mezi nimi omítnutý.

Používaná dřeva bývají:

  • borovice
  • smrk
  • dub

Moderní špaletová okna

Moderní dřevěná špaletová okna se od klasických původních špaletových oken v mnohém liší. Dnes vyráběná okna jsou z kvalitních dřevěných lamel. Vnitřní křídla jsou nejčastěji osazena jednoduchým sklem, naopak vnější jsou vyplněna dvojsklem.

Celkově špaletová okna splňují parametry, které odpovídají moderním eurooknům. Jejich výhodou je že, se dají vyrobit téměř přesně podle daných požadavků. Špaletová okna se dají vyzdobit okrasným kováním, nebo dekorativními kličkami.

Výborné izolační schopnosti

Standardním vybavením je okenní těsnění. Díky tomu poskytují nadstandardně zvukovou a tepelnou izolaci. Udávaný koeficient prostupu tepla je Uw=0,9. Takového výsledku dosahují pouze nejlepší plastová okna od renomovaných výrobců.

Okna poskytují nejen tepelnou, ale také zvukovou izolaci. Útlum zvuku dosahuje nadstandardní výše 46 dB. Dokonale utlumí jezdící okna přímo pod okny, což klasická plastová okna nedokáží.

Výroba špaletových oken

Dnes se špaletová okna vyrábějí z lepené spárovky tradičním a ověřeným způsobem. Jedná se o metodu, kdy jsou k sobě lepené prvotřídní dřevěné lamely, ale tak, aby nebyla narušena struktura dřeva a dřevo si zachovalo svůj charakteristický vzhled.

Možnosti provedení:

  • špaletové okno s jednoduchými skly
  • špaletové okna s vnitřním izolačním dvojsklem
  • špaletové okna s venkovním izolačním dvojsklem

Druhy otevírání

U současných špaletových oken je možné si v rámci provedení vybrat i to, jakým způsobem se budou otevírat. Nejčastěji jsou používané výklopné a otevírané provedení. Volit můžete také mezi druhem okapice, a to z dřevěného nebo hliníkového provedení.

Výměna starých oken za nová

Velkou výhodou výměny starých špaletových oken je, že se nemusí nic rozsáhlého bourat. Vždy se totiž mění za okno nové se stejnými rozměry, zvláště pak v historických budovách nebo památkách. Většina firem zajišťuje odvezení starých oken na skládku nebo k jiné likvidaci. Výměna probíhá rychle, bez zbytečného nepořádku a s odvezením starých oken.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat

Pokud zadáte celé jméno budeme rádi.

Na tento mail vám zašleme případnou nabídku a kopii vaší poptávky.
Pokud preferujete telefonní kontakt, uveďte to prosím v poptávce společně s časem kdy vám nejlépe volat.

přejít do referencí

Máte nějaký dotaz, nebo chcete zaslat poptávku?

Napište nám

Vyplňte vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na váš dotaz. Děkujeme.